O molech

Pro rozpoznání konkrétního škůdce vlněných materiálů je dobré znát tyto základní druhy:

Mol šatní (Tineola bisselliella) je nejčastějším škůdcem vlněných textilií. Je to motýlek o velikosti asi 8 až 18 mm, jeho přední křídla jsou světle okrová až žlutá, lesklá, bez kreseb a skvrn, zadní křídla má šedožlutá. Housenka motýlka poškozuje hlavně materiál živočišného původu (vlněné textilie, kožešiny, kůže). Samička klade asi 200 bělavých vajíček do vlněného materiálu v řadách po sobě mezi vlákna, kde se vajíčka uchytí. Ihned po vylíhnutí se housenka začne živit vlněným vláknem. Vylučuje přitom vlákna, která jí umožňují snadný pohyb a jimi spřádá bělavé chodbičky, sloužící jako úkryt. Toto stadium trvá podle teploty okolí 1 až 5 měsíců, stadium kukly asi 25 dní. V nevytápěných místnostech má mol 1,5 až 2 generace za rok, ve vytápěných až 3 generace.
mol šatní

Mol čalounový (Trichophaga tapetzella) škodí na vlněných i bavlněných tkaninách, nábytkových látkách a čalouněních, vlněných pokrývkách, kůžích a kožešinách, papírových tapetách a peří. Na rozdíl od mola šatního má přední křídla dvoubarevná – kořenová třetina je černohnědá, zbytek žlutavě bělavý, zadní křídla jsou jednobarevně šedá, jeho velikost je 12 až 24 mm.
mol čalounový

Mol kožešinový (Tinea pellionella) má přední křídla žlutošedá, lesklá, s několika tmavými skvrnkami, zadní křídla jsou světle šedá, velikost je 11 až 17 mm. Na rozdíl od mola šatního spřádá jeho housenka kokon, který trvale vleče s sebou až do zakuklení.
mol kožešinový

Ukázky poškození od molů

Trhlina od molů, bílé kukly od molů

Trhlina od molů, bílé kukly od molů

Velké trhliny od molů, kukly a černé exkrementy od molů

Velké trhliny od molů, kukly a černé exkrementy od molů

Detail vajíček a exkrementů od molů, uvolněných z vlasu napadeného koberce

Detail vajíček a exkrementů od molů, uvolněných z vlasu napadeného koberce

znečištění a poškození od molů

Znečištění a poškození od molů v ploše