Ručně vázané koberce, tkané gobelíny a kilimy, ručně vázané orientální tašky, přehozy a závěsy jsou dílem umělecko-řemeslným. Vyžadují velmi citlivou a kvalifikovanou péči, kterou prodloužíme jejich životnost. Pravidelné odstraňování nečistot a prachu je prvním krokem, jak tyto textilie ošetřovat. Dalším méně používaným krokem je profesionální čištění koberců mokrou cestou praním. Ručně vázané koberce a jiné textilie by se vždy měly svěřit odborníkům na restaurování textilu. Nedoporučuji domácí čištění nebo služby běžných úklidových firem na čištění koberců (používají drastické chemické přípravky, které ničí kvalitu vláken).
Neodborné ošetřování koberců chemikáliemi a domácími prostředky, jako například kyselým zelím, zašpiní vlas do hloubky, znehodnotí celkovou barevnost a nelze již tyto změny vrátit do původního stavu. Může dojít i k odstranění přirozeného obsahu tuku z vlny (lanolinu), který znesnadňuje pronikání nečistot do hloubky. Jsou to zásahy, které zásadním způsobem snižují hodnotu koberce.
Odborník – restaurátor posoudí každý koberec individuálně, podle stupně znečištění vybere vhodný způsob čištění koberce a také doporučí interval dalšího čištění.
Klasickým a šetrným způsobem čištění koberce mokrou cestou je čištění praním. Tento postup lze použít na starožitných a poškozených kobercích. Jedinou podmínkou je stálobarevnost koberce. V případě, že je koberec mechanicky poškozen, musí se trhliny před samotným praním ručně obšít, aby se zabránilo dalšímu uvolnění vláken při čištění. Toto obšití se po čištění koberce vypáře.